Сонце – природне безкоштовне джерело вітаміну D

Широкомасштабні дослідження показують, що, не зважаючи на простоту і доступність природного способу синтезу вітаміну D у шкірі людини під дією сонячного випромінювання, досить поширеним є стан його дефіциту серед популяцій країн не лише Європи, Близького Сходу, США, але і Африки та в Індії. Цей стан дефіциту вітаміну D в організмі людини небезпечний не лише негативним впливом на процеси остеосинтезу, засвоєння солей Ca у кишківнику, але може позначатися на виникненні та перебігу низки тяжких небезпечних хвороб (різних типів раку, серцево-судинної патології, хвороби Альцгеймера, розсіяного склерозу, діабету, міопії, дегенерації жовтого тіла, COVID-19 та деяких інших).

Стосовно доз вітаміну D, які необхідні людині на добу, рекомендації різних груп експертів коливаються в межах 600-2500 IU (Міжнародних одиниць). Ми ж прийшли до висновку, що для нормальної профілактичної потреби організму людини на добу буде достатньо 1000 IU.

Профілактичне опромінення сонячними променями краще проводити ближче до опівдня в зв’язку с тим, що необхідна ефективна доза УФВ (ультрафіолетового випромінювання) діапазону В, еквівалентна пероральному прийому 1000 IU вітаміну D, може бути набрана за час, який гарантує відсутність шкірної еритеми , а значить і зменшує ризик онкогенного і іншого шкідливого впливу даної процедури на шкіру людини. Окрім того, опівдні величина співвідношення діапазонів А /В найменша за світлову добу, що також зменшує ризик такого впливу УФВ діапазону А, який не безпідставно розглядається як основний чинник меланоми шкіри.

Люди на планеті по класифікації Фітцпатріка по чутливості шкіри до УФВ діляться на 6 груп від 1 до У1 (від білошкірих до темношкірих). Більшість українців мають 3 групу.

Однією з основних причин виникнення дефіциту вітаміну D уважається зміна поведінки людей (одяг, тривале перебування в приміщеннях, застосування захисних кремів і т. п.). Забруднення атмосфери, ущільнення міської забудови, ігнорування архітекторами і будівельниками норм інсоляції житлових приміщень, широкі компанії по захисту населення від онкогенної дії УФВ також вносять свій внесок в цей процес. Ряд дослідників вважають , що поширеність дефіциту вітаміну D серед населення планети носить характер пандемії. Шкіра людини, навіть у літніх людей, має велику здатність виробляти під дією не лише прямих, але і розсіяних сонячних променів, вітамін D.

Ось чому низка дослідників, у тому числі на рівні Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), розробили орієнтовні загальні рекомендації щодо тривалості опромінення сонячними променями людини на відкритому просторі на рівні 10 -15 хвилин, 2-3 рази на тиждень для профілактики у людини дефіциту вітаміну D.

Знання механізмів утворення вітаміну D в шкірі людини і формування необхідної ефективної дози УФВ В дозволило ряду дослідників (Webb A.R. & Engelsen O. (2020) запропонувати загально доступні моделі розрахунку тривалості експозиції людини сонячними променями з урахуванням географічного місцеположення, висоти над рівнем моря, сезону року, часу доби, чутливості до УФВ і площі опромінення шкіри, концентрації озону в атмосфері, метеоумов, оптичної прозорості атмосфери і ряду інших параметрів.

Цей алгоритм представлено програмним продуктом (Vitamin D effective doses – https://fastrt.nilu.no/fastrt.html).

В ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва Національної академії меднаук України» ці моделі успішно використовувались в наукових дослідженнях для розробки рекомендацій по профілактичному опроміненню сонячними променями для синтезу необхідної дози вітаміну D не лише в умовах міста, але навіть в домашніх умовах для лежачих чи малорухомих хворих.

В своїй роботі ми відпрацьовували опромінення сонячними променями 25% поверхні шкіри людини з метою отримання аліментарного еквіваленту дози вітаміну D, виробленого під дією ультрафіолетового випромінювання – 1000 IU, що нині є найчастіше визнаною профілактичою дозою.

Звичайно, людина може отримувати вітамін D, споживаючи жирні сорти риб (лосось), яйця, гриби і інші продукти, проте, нам здається, що не варто ігнорувати безкоштовний широкодоступний дар природи сонячні промені.

Якщо ви штучно приймаєте вітамін D у вигляді лікарських засобів, то, щоб запобігти передозуванню, треба контролювати рівень певних речовин в крові, а при профілактичному сонячному опроміненні це виключено, еволюція попіклувалась про людину та її здоров’я.

Член-кореспондент НАМНУ, професор Полька Н.С.

Професор Акіменко В.Я.