Міжнародні зв’язки та проєкти Інституту


Зміст сторінки


Міжнародні зв’язки Інституту

ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М.Марзєєва НАМН України» за договорами про творче співробітництво співпрацює з такими організаціями:

  • Робочою групою ВООЗ з імплементації Конвенції про транскордонне забруднення повітря на великі відстані;
  • Робочою групою ВООЗ «Зміни клімату та здоров’я»;
  • Європейським регіональним бюро ВООЗ з питань навколишнього середовища та здоров’я;
  • Європейською цільовою групою з навколишнього середовища та здоров’я;
  • Швейцарською Агенцією Розвитку та Співробітництва (ШАРС); 
  • Науково-дослідним інститутом доктора Рата (США);
  • Регіональним підрозділом Північно-Східної Європи Фірма ECOLAB Sp.z.o.o. (Польща);
  • Європейським суспільно-технічним університетом в місті Радом (Польща);
  • Медичним університетом м. Доккіо, Японія;
  • University of Surrey (Велика Британія);
  • Інститутом репродукції тварин та дослідження харчових продуктів, м. Ольштин, Польща;
  • Університетом Салерно, Італія;
  • Університетом Гельсінки, Фінляндія.

Співробітниками інституту протягом останніх років проводились 23 спільні міжнародні наукові дослідження.

Основні напрями наукового та науково-технічного співробітництва

  • Удосконалення засад профілактичної медицини у питаннях сприяння здоров’ю і запобігання розвитку захворювань;
  • Зміцнення здоров’я населення в умовах надзвичайних ситуацій та змін клімату;
  • Визначення шкідливих чинників довкілля (фізичних, хімічних, біологічних) та ризиків для здоров’я від їх дії для вирішення питань управління якістю навколишнього середовища;
  • Контроль якості продуктів харчування;
  • Вивчення ролі способу життя, навчальних, виховних процесів та умов життєдіяльності у формуванні здоров’я дітей;
  • Актуалізація принципів нормування токсичних речовин в харчових продуктах та сировині, отриманих на постраждалих внаслідок війни територіях;
  • Наукове обґрунтування сучасних ефективних методів та дезінфекційних засобів щодо профілактики інфекційних хвороб;
  • Наукове обґрунтування методології з визначення небезпеки для здоров’я населення соціально-економічних і екологічних змін у суспільстві, що пов’язані з надзвичайними ситуаціями.

Участь науковців установи в роботі міжнародних організацій, комітетів, профільних медичних асоціацій

Заступник директора з наукової роботи, д.мед.н., професор Турос О.І. – член робочої групи ВООЗ щодо імплементації Конвенції про транскордонне забруднення повітря на великі відстані; член робочої групи ВООЗ щодо «Зміни клімату та здоров’я»; член міжвідомчої робочої групи з питань імплементації положень Директиви 2008/50/ЄС про якість атмосферного повітря та чистіше повітря для Європи та Директиви 2004/107/ЄС про миш’як, кадмій, ртуть, нікель та ПАВ в атмосферному повітрі; член міжвідомчої робочої групи з питань імплементації Директиви 2010/75/ЄС про промислові викиди; член міжвідомчої робочої групи з питань адаптації до зміни клімату при Міжвідомчій комісії із забезпечення виконання Рамкової конвенції ООН про зміну клімату при МЕПРУ; національний експерт робочої групи ВООЗ «Tenth meeting of the working group on health in climate change»; член робочої групи з впровадження Всесвітньої програми лабораторного лідерства в Україні.

Співробітники лабораторії якості повітря Турос О.І., Петросян А.А., Михіна Л.І., Маремуха Т.П. – члени організації європейського співробітництва в науці та техніці СOST TD1105 EuNetAirAction.

Співробітники лабораторії якості повітря Турос О.І., Петросян А.А. – члени Міжнародного наукового товариства з оцінки експозиції (ISES).

Співробітники лабораторії якості повітря Турос О.І., Петросян А.А., Михіна Л.І. – члени робочої групи європейського Об’єднаного дослідного центру – пріоритетна область 6 (JRC-PriorityArea 6) з питань якості повітря.

Керівник лабораторії радіаційного захисту д.біол.н., професор Павленко Т.О. – членкиня Міжнародного Комітету стандартів радіаційної безпеки МАГАТЕ (RASSC, IAEA).

Сурмашева О.В., зав. лабораторії санітарної мікробіології та дезінфектології д.мед.н., проф. – ментор від України у Всесвітній програмі лабораторного лідерства.

Завідувачка Відділу супроводу державних програм та міжнародних зв’язків к.мед.н. Коблянська А.В. – секретар Координаційної ради для організації консультацій з питань співробітництва з Національними інститутами здоров’я США на виконання Постанови Президії НАМНУ від 10.07.18 р. для організації консультацій на рівні керівництва з питань співробітництва НАМНУ і Національними інститутами здоров’я США на підставі листа Надзвичайного і Повноважного Посла України в США В.О.Чалого від 10.05.18 р. N6147/14-690-894; член групи з оцінок заявок учасників до Всесвітньої програми лабораторного лідерства (GLLP). 

Єлізарова О.Т., с.н.с. Лабораторії соціальних детермінант здоров’я дітей – член Міжнародного товариства міського здоров’я (the International Society for Urban Health, New-York, USA).

У період карантинних заходів лабораторії інституту (Лабораторія з контролю якості та безпеки продукції, керівник – д-р філософії, канд.. екон.н. Останіна Н.В., та Лабораторія санітарної мікробіології та дезінфектології, керівник – д.мед.н., проф. Сурмашева О.В.) брали активну участь в обговоренні співпраці з іноземними партнерами з питань оцінки якості дезінфекційних засобів.

Лабораторія з контролю якості та безпеки продукції внесена до переліку лабораторій рекомендованих Глобальним Фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією та залучена до заходів, обумовлених моніторинговою політикою ВООЗ (https://www.theglobalfund.org/media/6630/psm_qclaboratoriesrequirements_list_ en.pdf?u= 636737337270000000).

Висвітлено результати наукових досліджень Лабораторії безпеки життєдіяльності дитячого населення щодо фізичного розвитку дітей та підлітків у журналі світового рівня: Anu Mishra, Bin Zhou, Andrea Rodriguez-Martinez et al. [Alina G. Platonova, Nadija S. Polka] Diminishing benefits of urban living for children and adolescents’ growth and development. Nature. 2023. Vol. 615(7954). P. 874-883. DOI: https://doi.org/10.1038/s41586-023-05772-8.

Отримано відзнаку видавничою компанією Elsevier авторів від ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України» за вагомий внесок у відкриту науку. Фахівцями лабораторії соціальних детермінант здоров’я дітей ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України» у 2022 р. опубліковано статтю в науковому закордонному виданні «Sports Medicine and Health Science», яке індексується Scopus, та вже налічує 7 цитувань на цій платформі Yelizarova O., Stankevych T., Parats A., Polka N., Lynchak O., Diuba N., Hozak S. The effect of two COVID-19 lockdowns on physical activity of school-age children. Sports Medicine and Health Science, Volume 4, Issue 2, June 2022, Pages 111-126. DOI: https://doi.org/10.1016/j.smhs.2022.01.002

Міжнародна Науково-практична конференція «Актуальні питання громадського здоров’я та екологічної безпеки України» (дев’ятнадцяті Марзєєвські читання) (19 жовтня 2023 року) – проходила в режимі on-line. Всього взяло участь понад 460 осіб. Було залучено 4 іноземних доповідачі. Брали участь в роботі конференції 12 іноземців: з Німеччини – 3; з Японії – 2; і по одному з Сербії, Великої Британії, США, Італії, Швеції, Молдови, Австралії.