Обладнання робочого місця учня

Лабораторія соціальних детермінант здоров’я дітей ДУ «ІГЗ НАМНУ»

Від того, наскільки зручна і функціональна поза під час сидіння дитини за партою (столом), залежить формування її постави. Поза впливає також на функціонування зорового аналізатора, центральної і вегетативної нервової системи, серцево-судинної системи, органів травлення.

Визначити відповідність шкільних меблів або домашнього робочого стола зросту дитини дуже легко. При оптимальній позі дитини:

  • 2/3 довжини стегна знаходяться на сидінні,
  • стопи дитини стоять на підлозі або підставці, кут у колінному суглобі прямий,
  • передній край стільця заходить під поверхню столу приблизно на 5 см, між тулубом та столом уміщується долоня,
  • поверхня стола знаходиться на 2-6 см вище ліктя опущеної руки дитини, що сидить.

Якщо ці розміри і конструкція робочого місця витримані, поза у дитини під час навчання буде стійкою, кут нахилу корпусу сприятливим, плечі симетрично розташованими. Ця поза не призводить до здавлювання внутрішніх органів та крупних судин, при цьому витримується необхідна безпечна відстань від очей до поверхні стола.

Враховуючи процес росту дитини протягом шкільного навчання, найбільш оптимальними будуть меблі, що регулюються. У випадку, якщо немає можливості придбати спеціальну парту, що регулюється, необхідно оптимізувати робоче місце дитини, а саме: при високому стільці на підлогу необхідно установити тверду, стійку підставку для ніг, а при високому столі на стілець підкласти жорстку подушку.

Для того, щоб очі і корпус дитини у процесі читання не перенапружувались, необхідно забезпечити перпендикуляр від очей до книги за допомогою спеціальної підставки для книг або нахилу кришки стола.

Для оптимального функціонування опорно-рухового та зорового аналізаторів і гармонійного психічного розвитку дитини необхідно забезпечити сприятливий світловий режим і кольорову гамму у приміщенні та на робочому місці. Для праворуких дітей світло від вікна та настільної лампи повинне падати з лівої сторони, для ліворуких – справа.

Слід віддавати перевагу лампам, що забезпечують достатній рівень та рівномірність освітлення по всій робочий поверхні, відсутність мерехтінь і акустичних шумів.

При оздобленні інтер’єру шкільного куточку необхідно враховувати, що найбільш гармонійний вплив на психоемоційний стан дитини мають стіни світлих тонів жовтого, рожевого, зеленого кольорів; меблі (столи, полиці, тумбочки) – кольору світлого натурального дерева. При цьому використовуються матеріали, що створюють матову поверхню.

Важливо пам’ятати, що кожні 15-20 хвилин безперервного сидіння необхідно робити перерви зі зміною виду діяльності для відновлення працездатності, кровообігу, профілактики порушень постави та зору.