Про користь достатнього сну

Гозак С.В.
Завідувачка лабораторії соціальних детермінант здоров’я дітей ДУ «ІГЗ НАМНУ»

Достатня тривалість сну сприяє зміцненню здоров’я школярів та підвищенню їх розумової працездатності. Рекомендована тривалість нічного сну становить не менше 10 год. для учнів 1-4 класів, 9 год. – 5-9 класів, 8 год. – 10-11 класів.

За даними наукових досліджень, зниження тривалості нічного відпочинку є фактором ризику розвитку проблем зі здоров’ям, включаючи ожиріння, цукровий діабет та високий ризик травмування під час занять спортом. До фактору «нічний сон» також чутливі показники розумової працездатності учнів. Ймовірність високого рівня втоми учнів на 30 % вище при дефіциті сну, ніж при достатньому сну. При дефіциті сну обсяг роботи учнів зменшується на 7-11 %, а кількість помилок зростає на 20-22 %.

Допомогти дитині змінити спосіб життя та підвищити тривалість сну можна таким чином:

Створіть умови для того, щоб дитина засинала і прокидалась в один і той же час. Це корисно не тільки дітям і підліткам, а й представникам усіх вікових груп. Доведено, що діти та підлітки, які притримуються режиму дня сплять краще і довше, ніж їх однолітки, які засинають і просинаються у різний час.

Якщо у кімнаті знаходяться електроприлади з яскравим дисплеєм необхідно їх виключити або, по можливості, знизити їх яскравість.

Поступово зменшуйте тривалість використання пристроїв для ігор та зв’язку у спальні (комп’ютери, відеоігри чи мобільні телефони), а згодом зовсім відмініть такі заняття перед сном.

Не дозволяйте дитині вживати енергетики.

Провітрюйте кімнату перед сном, або застосовуйте кліматичну техніку для створення сприятливого для сну мікроклімату. Оскільки, у сухому і теплому повітрі розмножуються патогенні мікроорганізми, температура повітря в холодний сезон повинна бути у межах 18-22ОС, а у теплий сезон – 22-25ОС; вологість повітря 40-60%. Але застосувати ці рекомендації необхідно з урахуванням комфорту для окремої особистості, адже приємний температурний режим визначається індивідуально.