23 квітня 2024 р. Роз’яснення щодо запропонованих МОН України змін до чинного «Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти»

На письмовий запит МОЗ України щодо запропонованих МОН України змін до чинного «Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти» підготовлено наступні висновки щодо їх положень.

Обговорення серед медичної наукової спільноти та членів комісії з гігієнічного регламентування у галузі гігієни дітей та підлітків запропонованих МОН України змін  (наведених у листі від 12.03.2024 № 1/4371-24) до чинного «Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти» дозволяє стверджувати, що МОН України намагається «пристосувати» здоров’я та організм дітей України, які щоденно відчувають вплив  воєнної агресії рф впродовж більше 2-х років, під технічні специфікації Договорів на закупівлю та придбання девайсів для закладів освіти.

Науково доведено, що використання дітьми портативних персональних комп’ютерів (ноутбуків, планшетів) з діагоналлю відеомоніторів (екранів) менше 14 дюймів БЕЗ використання відокремленої клавіатури (учнями 1-7 класів) та БЕЗ використання відокремленого маніпулятора типу «миша» (учнями 1-11(12) класів) має таки наслідки для здоров’я:

формується різко вимушена патологічна «передня робоча поза» (р ≤ 0,001), фіксація небезпечних: збільшення кута нахилу голови вперед, збільшення кута нахилу грудної частини тулуба вперед, кута відхилення від перпендикуляру лінії зору, зменшення відстані між оком дитини до екрану монітору, що у сукупності призведе до розвитку патологічних станів у шийному, грудному та поперековому відділах хребта (протрузії міжхребцевих дисків, сколіоз тощо); 

прояви напруження та компенсаторні зрушення у гемодинаміці (р≤0,05), вегетативної нервової системі та перехід до стадії субкомпенсації адаптаційних механізмів серцево-судинної системи дитини (артеріальний тиск, ВСД тощо);

спричиняє погіршення рухливості, лабільності нервових процесів та поширення процесів гальмування у ЦНС (р≤0,01), викликає відхилення від аутогенної норми, збільшує рівень тривожності і знижує рівень розумової працездатності дітей.

Запропоновані МОН України зміни надано без обґрунтування та спричинять негативний вплив на здоров’я школярів, починаючі з 1-го класу навчання. 

Тому, ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України» категорично проти введення запропонованих у листі МОН України змін до чинного «Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти».

Зав. лаб. безпеки життєдіяльності
дитячого населення, д-р мед. наук
Аліна ПЛАТОНОВА