Розповсюдженість вживання тютюнових та нікотинових виробів підлітками до початку воєнної агресії
Науковці зазначають, що приблизно 80,0 % дорослих курців починають палити у віці до 18 років. Важливим є те, що діти, які пробують курити в підлітковому віці, частіше, ніж підлітки-некурці, стають затятими курцями в дорослому віці. У багатьох країнах світу явище тютюнопаління, а також поширеність хвороб і смертей, спричинених вживанням тютюну, вважається значною медичною, соціальною та економічною проблемою [Lacy-Nichols J., Marten R., 2021].
Щороку сотні тисяч молодих людей починають палити, попри зусилля щодо запобігання тютюнопалінню. Підлітки є вразливою групою, оскільки в них формується залежність швидше, ніж у дорослих [Selvan S. T., Yeo X. X., van der Eijk Y., 2024].
Щодо паління українських дітей та підлітків, то спостерігаються наступні тенденції.
Глобальне опитування (Global Youth Tabacco Survey), проведене у 2004 році довело, що рівень поширеності щоденного тютюнопаління серед учнів 7-9 класів шкіл України становило 23,7 % (29 % у групі хлопців та 16,3 % у групі дівчат). Враховуючи, що на цей вік припадає пубертатний період розвитку дитини, це значною мірою зумовлює несприятливий прогноз щодо стану їх здоров’я у майбутньому. Виявлено процес “стирання” традиційних статевих відмінностей у палінні, а також зменшення віку початку паління – 59,2 % сучасних підлітків вперше спробували палити у віці 11 років та раніше. Значна кількість школярів (у т.ч. і ті, що не палять) зазнає впливу пасивного паління як вдома (80,1 %), так і за його межами (89,4 %). При цьому кількість дівчат, які страждають від пасивного паління, вірогідно вища, ніж хлопців [Global Adult Tobacco Survey Ukraine, 2017].
Опитування учнів 13–15 років, проведене у 2011 році в рамках Глобального опитування підлітків щодо тютюнопаління (GYTS), показало, що частка щоденних курців становила 16,6 % (з поділом за статтю – 18,7 % хлопців і 14,4 % дівчат). Питома вага підлітків, які пробували палити хоча б один раз у житті, становила 48,5 % (53,9 % хлопців і 42,8 % дівчат). Порівняння цих рівнів із даними попереднього аналогічного опитування GYTS, також дозволяє констатувати наявність позитивних змін, а саме зменшення поширеності тютюнопаління серед підлітків [Полька Н.С., Бердник О.В., Добрянская О.В., Станкевич Т.В., Савон Л.В. 2011].
Слід зазначити, що ці опитування були проведено до прийняття Закону Україні «Про обмеження місць куріння тютюнових виробів» (2012 р.). Аналіз результатів подальших опитувань школярів у динаміці дозволив виявити позитивні тенденції зниження рівня поширеності тютюнопаління серед українських підлітків. Так, за результатами опитування підлітків щодо паління, вживання ними алкоголю та наркотичних речовин (ESPAD), рівні поширеності серед 15-річних підлітків у 2015 році становили 14,9 % серед хлопців і 7,7 % серед дівчат; серед 16-річних хлопців показники становили 25,7 % і 13,2 % відповідно; а серед 17-річних – 31,8 і 16,0 %, що менше порівняно з результатами попереднього опитування [Полька Н.С., Добрянська О.В., 2019].
Також було встановлено, що поширеність паління серед підлітків 15-17 років зменшилася у 2 рази (з 21,2 % у 2007 р. до 12,2 % у 2015 р.). Це свідчить про те, що молодь в Україні курила все менше і навіть більше важливо, що менше з них починала палити. Ці досягнення стали можливими завдяки законодавчим змінам у сфері контролю над тютюном, які відбулися в Україні після ратифікації Рамкової Конвенції із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ). Але паління електронних сигарет та кальяну все більше набувало популярність серед молоді. Зокрема, 11,3 % підлітків 15-17 років курили кальян, а 5,5 % електронні сигарети [ESPAD 2015].
Зав. лабораторії безпеки життєдіяльності дитячого населення,
д-р мед. наук А.Г. Платонова
Додаткові матеріали для ознайомлення:
ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМН України»
(дата опублікування на сайті 7 лютого 2025)