Публікація лабораторії безпеки поверхневих вод щодо підходів до оцінки та застосування дезінфекційних засобів для питної води в Україні та країнах ЄС

У журналі «Український журнал військової медицини», що входить у міжнародну наукометричну базу даних Scopus, було опубліковано статтю «Аналіз підходів до оцінки та застосування дезінфекційних засобів для питної води в Україні та країнах ЄС, у тому числі країнах НАТО», першим автором якої є завідувачка лабораторії безпеки поверхневих вод ДУ «ІГЗ НАМНУ», доктор біологічних наук, старший науковий співробітник Зоріна Олеся Вікторівна.

Стаття присвячена аналізу основних підходів до оцінки, ефективного та безпечного застосування дезінфекційних засобів для обробки питної води в Україні, країнах ЄС та НАТО з метою захисту здоров’я населення та військовослужбовців. У роботі проведено порівняльний аналіз положень національних нормативних документів 22-х країн ЄС щодо оцінки та умов використання дезінфекційних засобів, а також відповідних положень Директиви 2020/2184/ЄС щодо якості води, призначеної для споживання людиною, Регламенту (ЄС) № 528/2012 щодо надання на ринку та використання біоцидних продуктів та ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». На підставі оцінки ризиків для здоров’я проаналізовано методи обробки та якість питної води, що виготовляють шляхом дезінфекції хлором і діоксидом хлору на водопровідних станціях України та країн ЄС. Методи досліджень: бібліографічний, нормативно-пошуковий, порівняльного аналізу, аналітичний, хімічні, мікробіологічні, оцінки ризиків.

У статті зазначено, що держави-члени ЄС повинні гарантувати безпечність та ефективність хімікатів для обробки питної води. Для цього в кожній країні ЄС розроблені та впроваджені різні підходи та критерії, що враховують вимоги Регламенту (ЄС) № 528/2012 та Директиви 2020/2184/ЄС. Основними критеріями ефективності та безпечності дезінфекційних засобів для знезараження питної води є: їх склад та технологія виготовлення, час та умови зберігання, дози, час контакту з водою, умови дезінфекції, якість та кількість вихідної води, кількість залишкового вмісту дезінфекційних засобів та утворених побічних продуктів дезінфекції тощо. Обов’язкові виробничі випробування дезінфекційних засобів для промислового використання повинні передбачати як мінімум визначення показників епідемічної безпеки, залишкових концентрацій дезінфекційних засобів та побічних продуктів дезінфекції.

Встановлено, що в країнах ЄС затверджені різні нормативи для побічних продуктів дезінфекції, залишкових кількостей дезінфекційних засобів (реагентів) в питній воді, методики та параметри для визначення їх ефективності. З метою збільшення ефективності знезараження та мінімізації побічних продуктів дезінфекції в країнах ЄС використовують здебільшого ефективніші методи (попереднє очищення поверхневої води від органічних речовин, сорбційне очищення, комбіноване використання різних методів дезінфекції), ніж в Україні (обмеження доз дезінфекційних засобів, використання комбінації різних реагентів). Застосування дезінфекційних засобів в практиці питного водопостачання повинно здійснюватися після проведення комплексних досліджень виробником (або постачальником), а також підприємствами питного водопостачання, при цьому повинні оцінюватися всі можливі їх варіанти застосування в складі різних технологічних підходів в теплий період року.

Проведене дослідження дозволило встановити, що вимоги законодавства щодо порядку оцінки та застосування дезінфекційних засобів для питної води суттєво відрізняються в різних країнах ЄС, а в Україні не відповідають вимогам європейського законодавства. На сьогодні в Україні слід розробити порядок державної реєстрації дезінфекційних засобів для питної води та методику визначення їх ефективності, переглянути перелік, критерії визначення та дозволені рівні залишкових концентрацій побічних продуктів дезінфекції в питній воді з врахуванням вимог європейського законодавства, а також встановити умови, тривалість та періоди року для проведення виробничих випробувань.

Посилання на статтю:
Зоріна, О.В., Сурмашева, О.В., Іванько, О.М., Полька, О.О., & Маврикін, Є.О. (2025). Аналіз підходів до оцінки та застосування дезінфекційних засобів для питної води в Україні та країнах ЄС, в тому числі країнах НАТО. Український журнал військової медицини, 6(1), 48-56. https://doi.org/10.46847/ujmm.2025.1(6)-048

Завідувач лабораторії безпеки поверхневих вод,
д-р біолог. наук, с. н. с.
Зоріна Олеся Вікторівна

Державна установа «Інститут громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва Національної академії медичних наук України»

(дата опублікування на сайті 14 липня 2025 р.)