Нова публікація спеціалістів лабораторії радіаційного моніторингу щодо радіоактивного забруднення ґрунтових вод у Чорнобильській зоні відчуження

Фахівцями лабораторії радіаційного моніторингу ДУ ІГЗ НАМН України в рамках співпраці зі спеціалістами Інституту з проблем безпеки АЕС НАН України підготовлено наукову публікацію «ЩОДО МОЖЛИВОГО ВПЛИВУ ЛІСОВИХ ПОЖЕЖ НА РАДІОАКТИВНЕ ЗАБРУДНЕННЯ ПІДЗЕМНИХ ВОД ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ ЗОНИ ВІДЧУЖЕННЯ»

Посилання: Panasiuk, M., Buzynnyi, M., Kirieiev, S. et al. Regarding the possible impact of forest fires on the radioactive pollution of groundwater in the chornobyl exclusion zone. Sci Rep 15, 13910 (2025). https://doi.org/10.1038/s41598-025-99095-5

Короткий зміст.

Забруднення деревини в Чорнобильській зоні відчуження (ЧЗВ) 137Cs і 90Sr досягає десятків кБк/кг. Пожежі – це стихійне лихо, яке докорінно змінює лісову екосистему. Найбільші пожежі в ЧЗВ виникли у 2020 році на тимчасовому сховищі радіоактивних відходів (ТСРВ) «Рудий ліс», де був зафіксований пік активності 90Sr у деревині. Згодом рівень 90Sr у пробах ґрунтових вод зі спостережних свердловин на цій ділянці ЧЗВ зріс від 2 до 60 разів, піднявшись приблизно з 2 до приблизно 180 Бк/л, починаючи з кінця 2022 року. У лабораторному досліді використовували типові зразки сосни та лісової підстилки. Лабораторні дослідження показують, що при спалюванні 1 кг сухої соснової деревини утворюється приблизно 2,8 г золи, при цьому концентрація 90Sr у золі перевищує приблизно в 360 разів. Питома активність 90Sr у золі шести зразків деревини становила від 160 до 3400 кБк/кг. За відповідних експериментальних умов питома активність 90Sr у пробах фільтрату становила від 0,5 до 0,72 кБк/л. Частка 90Sr, вилугуваного під час експерименту, коливалася від 12% до 33% для деревної золи та від 10,8% до 13,2% для золи лісової підстилки. Повне згоряння 10% деревини в зоні горіння ПТЛРВ «Рудий ліс» ЧЗВ під впливом дворічної кількості опадів призводить до вивільнення вторинного джерела 90Sr, доступного для міграції з ґрунтовими водами, з інтенсивністю не менше 0,69 ГБк/га або понад 17 ГБк/га в траншейному могильнику «Рудого лісу». За цих умов це джерело може досягати 38 ТБк у зоні горіння площею 550 км². Мінерали в деревній золі легко вимиваються водою, що призводить до підвищення мінералізації ґрунтових вод і підвищення іонної сили. Це, своєю чергою, зменшує сорбційну здатність ґрунту та підвищує міграційну здатність 90Sr у водоносному горизонті. Перетворення деревини та лісової підстилки на золу внаслідок лісової пожежі концентрує в ній радіоактивність, яка лежить на поверхні ґрунту, що робить його вразливим до швидкого вимивання атмосферними опадами. Як наслідок, ця радіоактивність може стати значним локальним джерелом радіоактивного забруднення поверхневих та підземних вод, що потребує оновлення регламентів моніторингу радіоактивності у відповідних спостережних свердловинах ЧЗВ.

Ключові слова: лісові пожежі, деревина, лісова підстилка, зола, підземні води, 90Sr, джерела забруднення, мінералізація, іонна сила розчину.

Завідувач лабораторії радіаційного моніторингу

д.б.н. Бузинний М.Г.

(дата опублікування на сайті 25 квітня 2025 р.)