Публікація лабораторії радіаційного моніторингу щодо природної радіоактивності води
В рамках роботи лабораторії радіаційного моніторингу, що стосується дослідження природної радіоактивності води підготовлена наукова публікація (онлайн – 23.12.24):
Buzynnyi, M., Pryhodko, R., Mykhailova, L., & Panasiuk, M. (2024). Оцінка внеску 228Ra в дозу опромінення мешканців м. Києва, які споживають артезіанську воду. Ядерна та радіаційна безпека, 4(104), 30-40. https://doi.org/10.32918/nrs.2024.4(104).04
(Індексується в SCOPUS)
У статті наведено опис запровадження високочутливих методів визначення активності ізотопів радію у питній воді та приклад використання цих методів для оцінки доз опромінення мешканців м. Києва від природних радіонуклідів в артезіанській воді.
Для вимірювань активності 226Ra, 228Ra і суми ізотопів урану (∑U) використовували α/β-рідинно-сцинтиляційний спектрометр та γ-спектрометр з напівпровідниковим детектором. Характерною рисою запроваджених методів є простота – мінімальна кількість технологічних операцій. Для концентрування радію та виготовлення колонок використано доступні іонообмінні смоли та матеріали. Суму ізотопів урану визначали методом рідинно-сцинтиляційного лічення після екстракції урану розчином трибутилфосфату в орто-ксилолі. Оцінки доз опромінення виконані в термінах отриманої за життя дози з урахуванням вік-залежних дозових та відповідних вагових коефіцієнтів.
Досліджено 25 проб артезіанської води, відібраної в м. Києві з артезіанських свердловин та бюветних комплексів. Питома активність 228Ra у досліджених зразках складає від 7 мБк/л до 99 мБк/л. Ці значення відповідають накопиченій за життя дозі опромінення від 6 мкЗв до 90 мкЗв на рік, що для різних джерел може складати від 79,2 % до 97,5 % від загальної дози опромінення, яка враховує надходження з питною водою також урану і радію.
Завідувач лабораторії радіаційного моніторингу
д.б.н. Михайло Бузинний
(дата опублікування на сайті 23 грудня 2024 р.)