Публікація лабораторії радіаційного моніторингу щодо міграції 90Sr з ґрунтовими водами

ННІ «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка за підтримки Європейської асоціації геологів та інженерів (EAGE) провів конференцію Monitoring 2025 (URL: https://eage.in.ua/?page_id=5039) упродовж 14-17 квітня 2025 року, присвячену моніторингу природних катастроф, яка включає як геологічні небезпеки, так і вивчення факторів, що можуть призвести до екологічних катастроф.

В рамках конференції була представлена доповідь підготовлена за участі лабораторії радіаційного моніторингу ДУ ІГЗ ім. О.М.Марзєєва НАМН України «Аналіз зростання міграції 90Sr з ґрунтовими водами з Чорнобильської АЕС»

URL: https://eage.in.ua/wp-content/uploads/2025/04/Mon25-080.pdf

Короткий зміст:

У статті показано умови формування високих концентрацій 90Sr в інтервалі нейтральних або близьких до нейтральних (pH = 6,5-7,5) підземних вод промислового майданчика Чорнобильської АЕС на основі проб зі свердловини 21-1А.

Показано, що високі об’ємні активності 90Sr у діапазоні 50-2550 Бк/л у підземних водах формуються під впливом іонної сили (ІС). Згідно з довгостроковими моніторинговими спостереженнями на промисловому майданчику ЧАЕС, динаміка зростання концентрації активності 90Sr у спостережних свердловинах майже збігається з динамікою зростання ІС підземних вод від “фонових” значень 2-5 ммоль/л до максимальних значень 18,2 ммоль/л.

Висока об’ємна активність 90Sr підземних вод одночасно або з деяким випередженням супроводжується високими значеннями іонної сили, а також концентраціями іонів хлору, нітратів, сульфатів, бікарбонату, калію та натрію. Концентрації іонів кальцію також коливаються синхронно з динамікою розподілу 90Sr. Така динаміка свідчить про те, що 90Sr та аніони й катіони рухаються з ґрунтовими водами з однаковою швидкістю, тобто практично не сорбуючись, як це характерно для хлорид-іона (Cl), нітрат-іона (NO3), сульфат-іона (SO42-), бікарбонат-іона (HCO3-) та інших аніонів. Зниження сорбційних властивостей ґрунтів відбувається через вплив іонної сили ґрунтових вод, яка перевищує значення 10-12 ммоль/л.

Матеріали конференції індексуються в Scopus.

Завідувач лабораторії радіаційного моніторингу
д.б.н. Бузинний М.Г.

(дата опублікування на сайті 5 травня 2025 р.)