Достатнє та безпечне харчування – найголовніше право дитини
1 червня міжнародний день захисту дітей – свято, покликане привернути увагу громадськості до проблем дітей і нагадування суспільству про необхідність захищати права дитини. З дня народження серед першорядних прав дитини найголовнішим є право на достатнє та безпечне харчування.
У зв’язку з цим забезпечення дітей повноцінним і раціональним харчуванням завжди було і є однією із найважливіших медико-соціальних проблем, що стоять перед кожною державної, науковцями та суспільством.
Сьогодні в Україні в процесі комплексної модернізації системи освіти відповідно до «Концепції Нової української школи» важливе місце відводять удосконаленню організації системи шкільного харчування, оскільки саме правильне харчування має сприяти не тільки збереженню здоров’я, а й забезпеченню реалізації освітніх потреб дітей.
Лабораторія профілактики аліментарно-залежних захворювань Інституту громадського здоров’я ім. О.М.Марзєєва НАМН України протягом 2-х десятиліть займається питаннями вивчення харчування дітей дошкільного, шкільного віку та студентів.
Нами встановлено, що у школярів харчові переваги стають все більше пов’язані з модними серед молоді харчовими продуктами «снекової» групи. Це продукти промислового виробництва, низької цінової категорії, як правило, містять більше калорій, цукру, солі, твердих жирів. Це так звана «їжа-сміття» ( «jank-foot» ). Сюди відносяться також солодкі газовані напої, в кращому випадку, і в гіршому – слабоалкогольні напої. На жаль «їжа швидкого приготування» – «фаст-фуд» та «їжа-сміття» дуже популярна серед дітей шкільного віку.
Нами проведено дослідження у 2019 р. за допомогою анкетно-опитувального методу у Києві на базі середньої загальноосвітньої школи № 2 ім. Д. Карбишева. У On-line режимі в анкетуванні взяли участь підлітки у віці 13 – 15 років (58 чол).
Встановлено, що тільки 29,31% опитаних старшокласників могли відзначити, що дотримуються правил здорового харчування. При цьому серед поінформованих дітей тільки 28,0% дотримуються правил здорового харчування. Підлітки часто вживають солодкі газовані напої (41,38% – постійно, 44,83% – іноді), значна кількість цукру з гарячими напоями (45,56% постійно вживають 2 і більше ложки цукру на чашку напою), пересолену їжу (18, 97% – постійно, 25,86% – іноді).
Таке харчування сприяє формуванню у дітей неправильних харчових звичок, зниження індексу здоров’я дітей і підвищенню таких факторів ризику розвитку хронічних захворювань, як надлишкова маса тіла і ожиріння.
Не краща ситуація з харчуванням дітей має місце в шкільних їдальнях. Харчування дітей в шкільних навчальних закладах, до сих пір здійснюється по традиційній формі радянських часів, має ряд істотних недоліків і не відповідає сучасним вимогам.
Є справедливі і суттєві претензії до асортименту продуктів в шкільних буфетах і до асортименту і смакових якостей приготованих в шкільних їдальнях страв.
Крім того, і це дуже важливо, застаріла система організації шкільного харчування не в змозі вирішити питання забезпечення шкільним харчуванням дітей, що мають особливі дієтичні потреби (різні форми харчової непереносимості, захворювання органів шлунково-кишкового тракту та інші захворювання, що вимагають спеціального дієтичного харчування). На жаль, за інформацією ВООЗ у всьому світі поширеність захворювань дітей, пов’язаних з різними формами харчової непереносимості, в даний час набуває істотних масштабів.
Основними проблемами харчування школярів є незбалансованість раціону, дефіцит есенціальних нутрієнтів, недотримання раціонального режиму харчування. Таке харчування не задовольняє потреби організму школярів в багатьох необхідних харчових речовинах, зокрема, вітамінах і мінеральних речовинах, що призводить до так званого «прихованого голоду».
На виправлення ситуації щодо стану організації шкільного харчування спрямовано Указ Президента «Про невідкладні заходи щодо покращення здоров’я дітей» №894 / 2019 (від 07.12.2019 р.), де чітко вказано на необхідність «створення в навчальних закладах організації здорового, раціонального і безпечного харчування».
На реалізацію Указу Президента створена «Національна стратегія безпечного і здорового освітнього середовища в Новій українській школі».
У розробці цієї «Національної стратегії», активну участь брали співробітники нашого інституту. Наша лабораторія профілактики аліментарно-залежних захворювань активно працювала в частині визначення та формулювання Стратегічної цілі № 3 «Розбудова системи здорового харчування, формування культури харчування та правильних харчових звичок» та Стратегічної мети: «забезпечити учнів їжею та напоями, які відповідають сучасним принципам здорового харчування, рекомендаціям ВООЗ та МОЗ України, сформувати культуру здорового харчування, правильних харчових звичок, основ здорового харчування та здорового способу життя».
Постановка таких стратегічних напрямків вимагає розробки науково обґрунтованої сучасної системи організації харчування, спрямованої на поліпшення харчування і харчового статусу дітей не тільки для збереження здоров’я, а й забезпечення реалізації освітніх потреб дітей.
У зв’язку з цим наша лабораторія профілактики аліментарно- залежних захворювань в рамках науково-дослідної роботи НАМН України в 2021-2023 рр. планує здійснити «Наукове обґрунтування удосконалення організації харчування дітей в Новій українській школі».
Завдання полягає у науковій оцінці та науковому супроводі процесів удосконалення, відповідно до сучасних вимог і міжнародного досвіду, організації харчування дітей в тому числі з особливими дієтичними потребами в навчальних закладах України в межах розвитку Нової української школи.
Питанням харчування дітей і вдосконалення організації шкільного харчування буде присвячена МІЖНАРОДНАЯ НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ «Здорове харчування дітей в Україні – запорука майбутнього нації. Стан та перспективи », яка відбудеться 29-30 жовтня 2020 року. Одним із організаторів цієї конференції виступає Інститут громадського здоров’я ім. О.М.Марзєєва НАМН України. Співголова конференції д.мед.н., професор Гуліч М.П.