Зниження споживання солі: важливий крок у підтримці здоров’я (до Всесвітнього тижня обізнаності про сіль)

Інформація лабораторії гігієни харчування та безпечності харчової продукції
ДУ «Інститут громадського  здоров’я ім О.М.Марзєєва НАМН України»
керівник Марія ГУЛІЧ

Сучасний світ стикається з безпрецедентними викликами для  здоров’я населення, зокрема, в усіх країнах світу реєструється зростання кількості випадків хронічних неінфекційних захворювань, насамперед, серцево-судинних захворювань. Збільшення споживання солі асоціюється з підвищеним ризиком розвитку гіпертонії та інших серцево-судинних захворювань, що призводять до серйозних наслідків та є важким тягарем для громадського здоров’я в глобальному сенсі. Відомо, що високе споживання солі може сприяти підвищенню артеріального тиску, що збільшує ризик інфаркту міокарда, інсульту та інших серцево-судинних захворювань.

Історично людство використовувало сіль не лише для покращення смаку страв, але й як консервант для подовження терміну зберігання харчових продуктів. Важливо відзначити, що з часом виникли глибоко укорінені звичаї використання солі у їжі. Проте наукові дослідження останніх десятиліть виявили значну кількість доказів, які підтверджують зв’язок між високим рівнем споживання солі і ризиком розвитку серцево-судинних захворювань та інших проблем здоров’я, що викликає необхідність контролю за її вживанням. Наразі Всесвітньою організацією здоров’я рекомендовано обмежити споживання солі дорослими до 5 г на день, що дозволить запобігти розвитку серцево-судинних захворювань та, відповідно, зменшити ризик пов’язаних із ними смертей. За даними дослідження STEPS, споживання солі українцями складає в середньому близько 12,6 г на добу, що перевищує рекомендований максимальний рівень більше ніж в 2,5 рази.

Однією з найактуальніших проблем є високе споживання солі серед дітей та молоді, а також пошук ефективних шляхів для зменшення її кількості у їх раціоні. Харчування дітей та молоді часто відрізняється високим рівнем споживання снеків, фаст-фуду та високо-оброблених продуктів, які містять велику кількість солі, перевищуючи рекомендовані норми. Надмірне споживання солі впливає на здоров’я навіть у молодому віці. Крім того, формується звичка споживати пересолену їжу в подальшому, що сприяє розвитку гіпертонії та інших серцево-судинних захворювань.

Фахівцями лабораторії гігієни харчування та безпечності харчової продукції (до 2024р. – лабораторія профілактики аліментарно-залежних захворювань) ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва Національної академії медичних наук України» проведено масштабні дослідження щодо особливостей харчування дітей та молоді, зокрема, рівнів обізнаності та усвідомлення ролі дотримання принципів здорового харчування у збереженні здоров’я. Зокрема, дослідження стосувались і визначення інформованості щодо ризиків надмірного споживання солі та особливостей споживання солі школярами середнього та старшого шкільного віку, молоддю – випускниками закладів загальної середньої  освіти та студентами. Узагальнюючи результати можна сказати, що українські школярі та молодь дуже добре обізнані щодо ризиків нездорового харчування взагалі та надмірного споживання солі зокрема. Так, в різних групах опитаних, 80-87% відповіли, що їм відомо про те, що недотримання принципів здорового харчування може призвести до появи хвороб, зокрема, хронічних неінфекційних захворювань. Попри високу обізнаність, багато респондентів не дотримуються принципів здорового харчування: характерними є високі рівні споживання доданого цукру, солодких газованих напоїв та нестача свіжих овочів та фруктів у раціоні. Щодо питання надлишкового споживання солі, 26 – 40 % молоді споживають сіль у кількості більше 5 г на добу. Цікавим є те, що обізнаність молоді в багатьох групах не пов’язана з обмеженням споживання солі. Щодо дітей шкільного віку, майже 85% – 87 % опитаних школярів відзначили, що їм подобається солона їжа. Це свідчить про формування звички до споживання солоної їжі вже в дитячому віці. Таким чином, незважаючи на володіння необхідною інформацією, діти та молодь не використовують наявні знання у повсякденному житті та не мотивовані на дотримання здорового харчування, зокрема, зниження кількості солі в раціоні. У зв’язку з цим, необхідними є розробка та впровадження освітніх та інформаційних кампаній та заходів, спрямованих на підвищення обізнаності дітей та молоді та мотивацію їх до дотримання принципів здорового харчування. Сьогодні важливо активно працювати над питаннями освіти та інформування населення щодо наслідків високого рівня споживання солі та пропонувати здорові альтернативи. Фахівці лабораторії гігієни харчування та безпечності харчової продукції (до 2024р. – лабораторія профілактики аліментарно-залежних захворювань) ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва Національної академії медичних наук України» беруть активну участь у розробці нормативних, методичних та інформаційних документів, технологічної документації для організації шкільного харчування, а також є авторами освітніх ініціатив з питань здорового харчування. Зазначене вище спрямоване на збереження  тривалого та здорового життя дітей та молоді.