14 листопада – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом

Вперше Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом (ЦД) був проведений IDF (Міжнародною діабетичною федерацією) і Всесвітньою організацією охорони здоров’я 14 листопада 1991 року для координації боротьби з цукровим діабетом у всьому світі. Кожен рік Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом охоплює мільйони людей по всьому світу й об’єднує діабетичні громади 145 країн з благородною метою підвищення обізнаності про цукровий діабет та його ускладнення.

Актуальність проблеми зумовлена тим, що збільшується захворюваність на ЦД. Встановлено, що число хворих на ЦД подвоюється через кожні 12-15 років. Масові скринінгові обстеження показали, що в розвинених країнах тяжкими формами ЦД страждає від 2 до 4% населення. Крім того, ще у 4-6 % виявляють латентний перебіг хвороби або прикордонні форми діабету, що позначаються як «порушення толерантності до глюкози» і має корегуватися профілактичними заходами.

Увага науковців усіх країн прикута до проблеми поширеності цукрового діабету і невпинного зростання рівня захворюваності на 5-7% серед різних верст населення.

ЦД належать до когорти неінфекційних захворювань, а також до когорти метаболічних захворювань.

Ситуацію з діабетом в Україні, в теперішній час, гірша, ніж в країнах Європейського союзу і її порівняти не можна. Сьогодні в Україні значно збільшується кількість хворих і, в майбутньому, вона буде невпинно зростати. У 2023 році 531 200 людей отримали діагноз «Цукровий діабет» тому, що одним з етіологічних чинників є стресовий фактор. Населення України протягом 10 років щохвилини стикається з різноманітними стресовими ситуаціями. Від цього страждають різноманітні складові здоров’я: фізичного, ментального, соціального які й сприяють надалі розвитку ЦД.

Як правило пацієнтів турбують скарги на сухість слизових і шкіри, підвищену спрагу, свербіж всієї поверхні шкіри тіла чи локальних ділянок, ніктурію (нічне сечовиділення), погане заживлення ран.

Виявити ЦД можна лабораторно:

  1. кров на ГГТ (глюкозо-толерантний тест у 2-х вимірах), НвА1с – глікований гемоглобін, індекс НОМА – індекс інсулінорезистентності;
  2. рівень постпрандіальної глікемії (через 2 години після вживання їжі);
  3. визначення глюкози в ЗАС (загальному аналізі сечі);
  4. стан підшлункової, печінки на УЗД органів черевної порожнини.

Профілактичні заходи, для запобігання розвитку ЦД, мають бути скеровані на:

  • фізичну активність,
  • попередження вірусних інфекцій (що також є причиною розвитку ЦД),
  • раціональне харчування, збереження ментального здоров’я.

Закон № 25 73 від 1 жовтня 2022 року «Про громадське здоров’я» наголошує, що кожна людина має піклуватися про свій стан здоров’я.

Михайленко Олена Юріївна
кандидат медичних наук,
провідний науковий співробітник Лабораторії епідеміології НІЗ та медичної інформатики

ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМН України»

(дата опублікування на сайті 14 листопада 2024 р.)