22 жовтня 2024 року відбулось чергове засідання Вченої ради ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України»
Проводила засідання заступник Голови вченої ради Установи, д.мед.н., проф. Турос О.І.
На початку засідання директор Інституту д.мед.н., проф., чл.-кор. НАМН України Полька Н.С. вручила грамоти Національної академії медичних наук України за вагомий внесок у розвиток науки та у зв’язку з ювілеєм д.мед.н., ст..н.с., зав. лаб. гігієни ґрунту та відходів Станкевичу В.В., к. мед. н., ст. н. с., с.н.с. лаб. якості повітря Брезіцькій Н.В. та д.мед.н., с.н.с., зав.лаб. безпеки життєдіяльності дитячого населення Платоновій А.Г. Директор подякувала співробітникам за плідну багаторічну працю та відданість профілактичній медицині.
Згідно з порядком денним були розглянуті питання та заслухані доповіді:
- – наукового редактора журналу «Довкілля і здоров’я», д.мед.н., проф., Черниченко І.О. щодо готовності матеріалів чергового випуску журналу. Після відкритого голосування одноголосно ухвалили рішення: Затвердити до друку черговий випуск журналу «Довкілля і здоров’я»;
- – доповідь зав. лабораторії безпеки фізичних факторів, д.мед.н. Думанського В. Ю. про перспективи розвитку цього наукового підрозділу Інституту. Зокрема, Думанський В. Ю. зазначив: Систематичні дослідження з гігієнічної оцінки електромагнітних полів в населених місцях уперше були проведені в Київському НДІ загальної та комунальної гігієни ім.О. М. Марзєєва, де в 1965 р. була створена лабораторія гігієни електромагнітних випромінювань. З 1965 р. по 2015 р. лабораторію очолював кандидат медичних наук, згодом доктор медичних наук, професор Ю. Д. Думанський. За результатами досліджень ЕМВ виконаних в лабораторії:
- було захищено 9 докторських дисертацій;
- 20 кандидатських дисертацій;
- Опубліковано понад 500 наукових праць у вітчизняних та закордонних виданнях;
- Розроблено понад 30 гранично допустимих рівня, які були включені до ряду нормативних документів, серед яких необхідно виділити «Санітарні норми й правила розміщення радіо-, телевізійних і радіолокаційних станцій» (СН 1823-78), «Тимчасові санітарні норми й правила захисту населення від впливу електромагнітних полів, створюваних радіотехнічними об’єктами» (СН 2963-84), а також перший та єдиний нормативний документ в чинному законодавстві України, що встановлює гранично допустимі рівні електромагнітних полів у населених місцях, «Державні санітарні норми і правила захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань» (ДСН 239-96);
- Розроблено понад 20 нормативно-методичних гігієнічних документів з питань визначення і нормування електромагнітних випромінювань в населених місцях.
Виходячи з викладеного й керуючись статтею 3 Конституції України, а також Статутом ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМН України», колектив лабораторії планує у період із 2027 по 2033 рр. провести біолого-гігієнічні дослідження з визначення науково обґрунтованих гранично допустимих рівнів ЕМП для радіотехнічних об’єктів, що працюють у різних діапазонах.
Надзвичайно важливими фізичними факторами довкілля є шум і вібрація. Фахівці Київському НДІ загальної та комунальної гігієни імені О. М. Марзєєва почали проводити систематичні дослідження з гігієнічної оцінки шуму й вібрації також у 60-ті роки минулого століття під керівництвом кандидата медичних наук, згодом доктора медичних наук, професора В. І. Пальгова. Згодом цими дослідженнями керували кандидат медичних наук, згодом доктор медичних наук, професор Л. О. Олешкевич, кандидат медичних наук, згодом доктор медичних наук, професор В. Я. Акіменко, доктор медичних наук П. В. Семашко, згодом доктор медичних наук В. Ю. Думанський.
За результатами досліджень шуму і вібрації виконаних в лабораторії:
- встановлені закономірності формування акустичного стану житлових приміщень від зовнішніх і внутрішніх джерел акустичного шуму;
- удосконалені критерії гігієнічної оцінки акустичного стану житлових приміщень і територій, що прилягають до житлових будинків;
- установлені причини масових порушень гігієнічних вимог до акустичного стану житлових приміщень і територій, що прилягають до житлових будинків, а також рекомендовані відповідні заходи для усунення цих порушень;
- удосконалені критерії гігієнічної оцінки шуму та інфразвуку;
- обґрунтовані нові вимоги до звукоізоляції капітальних стін, а також перегородок і вікон, установлені значення необхідної відстані (санітарні розриви) від зовнішніх джерел акустичного забруднення (транспортних потоків, вітрових електростанцій, трансформаторних підстанцій, наземних автостоянок і паркінгів, систем вентиляції й кондиціонування повітря тощо) до житлової забудови;
- удосконалені методичні підходи до визначення суб’єктивної реакції людини на шум у житловому приміщенні в нічний час доби.
- розроблені й упроваджені «Державні санітарні норми допустимих рівнів шуму в приміщеннях житлових та громадських будинків і на території житлової забудови»;
- розроблено проєкт Державних санітарних норм «Допустимі рівні інфразвуку в приміщеннях житлових та громадських будинків та на прилеглих до них територіях».
ПЕРСПЕКТИВИ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ ШУМУ І ВІБРАЦІЇ НА 2025-2033 рр.:
- через відсутність в чинному законодавстві України гігієнічних нормативів з вібрації в житлових і громадських будинках, що не дає змоги забезпечити захист здоров’я населення від дії цього чинника, фахівцями нашої лабораторії на 2024–2026 рр. запланований до розробки проєкт Державних санітарних норм «Допустимі рівні вібрації в приміщеннях житлових та громадських будинків».
- для гармонізації законодавства України із правом Європейського Союзу, протягом 2027-2033 рр., колектив лабораторії планує виконувати роботи зі створення карт шуму міст України. Такі перспективні дослідження пов’язані з вимогами ЕС згідно з Директивою ЕС «Шум навколишнього середовища» (END) в якому йдеться про те що всі держави члени ЕС повинні проводити роботи зі створення карт шуму міст. Дані будуть накопичуватися і оброблятися в ЕС.
Після обговорення та відкритого голосування Вчена рада одноголосно ухвалила рішення: схвалити перспективи розвитку лабораторії безпеки фізичних факторів.
Також заслухали:
- голову комісії д.мед.н., с.н.с. Гозак С.В. щодо звіту про результати роботи комісії по перевірці планів виконання дисертаційних робіт та достовірності первинних документів. На засідання комісії 15.10.2024 р. були розглянуті матеріали дисертаційного дослідження аспіранта Скочко В.П. Склад комісії біло оновлено (Наказ №1д/60 від 10.09.2024р.). На останньому засідання були присутні всі члени комісії, проведена плідна робота, підготовлені відповідні документи.
Після обговорення та відкритого голосування Вчена рада одноголосно ухвалила рішення: прийняти та схвалити звіт про результати роботи комісії по перевірці планів виконання дисертаційних робіт та достовірності первинних документів за звітний період.
- зав. відділу аспірантури д.б.н. Русакову Л.Т., яка окреслила основні питання, що потребують вирішення для організації освітнього процесу здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії в ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМН України». Русакова Л.Т. представила розроблені та підготовлені для затвердження ПРАВИЛА ВСТУПУ ДО ДОКТОРАНТУРИ у 2025 році та ПОРЯДОК ПІДГОТОВКИ ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ СТУПЕНЯ ДОКТОРА НАУК в ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва НАМН України». Дані документи розроблені відповідно до вимог Закону України «Про вищу освіту», постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 261 «Про затвердження Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у закладах вищої освіти (наукових установах)», а також з урахуванням актів Міністерства освіти і науки України та Національної академії медичних наук України.
Після обговорення та відкритого голосування Вчена рада одноголосно ухвалила рішення: затвердити ПОРЯДОК ПІДГОТОВКИ ЗДОБУВАЧІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ СТУПЕНЯ ДОКТОРА НАУК в Державній установі «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва Національної академії медичних наук України» та ПРАВИЛА ВСТУПУ до докторантури для здобуття ступеня доктора наук в Державній установі «Інституту громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва Національної академії медичних наук України» у 2025 році.
Також частиною доповіді Русакової Л.Т. був звіт аспіранта Скочка В.П. про виконання навчального плану та дисертаційної роботи. Звіт аспіранта Скочка В.П. розглядався на засіданні профільної секції Вченої ради ДУ ІГЗ «Еколого-гігієнічна безпека» ДУ «Інституту громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва Національної академії медичних наук України», запланована робота на ІІ рік навчання проведена в повному обсязі, робота над дисертацією триває.
Зауважень та пропозицій від членів Вченої ради щодо звіту аспіранта Скочка В.П. про виконання навчального плану та дисертаційної роботи не поступило. Після обговорення УХВАЛИЛИ РІШЕННЯ: Затвердити звіт аспіранта Скочка Віталія Петровича про виконання навчального плану та дисертаційної роботи, з урахуванням пропозицій Комісії по перевірці планів виконання дисертаційних робіт і профільної секції Вченої ради ДУ ІГЗ, та атестувати його за ІІ рік навчання, /вересень 2023 р. – вересень 2024 р./. Вказане рішення прийнято одноголосно.
Також на засіданні вченої ради Інституту були розглянуті:
- основний зміст змін та доповнень до Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затв. наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19 червня 1996 р. N 173, які були підготовлені фахівцями ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України».
- основний зміст наукового повідомлення про нововведення в системі охорони здоров’я «ВИКОРИСТАННЯ ШКАЛИ RCADS-P-25 ДЛЯ ОЦІНКИ РІВНЯ ТРИВОЖНИХ І ДЕПРЕСИВНИХ ПРОЯВІВ У ДІТЕЙ 8-18 РОКІВ В УКРАЇНСЬКІЙ ПОПУЛЯЦІЇ». Укладачі: д.мед.н. Гозак С.В., к.мед.н. Єлізарова О.Т., к.мед.н. Станкевич Т.В., к.мед.н. Парац А.М.
- основний зміст наукового повідомлення про нововведення в системі охорони здоров’я «Хлорати в питній воді та їх вплив на систему крові». Укладачі: д-р біол.наук, проф. Томашевська Л.А. пр.н.с., канд.мед.наук Кравчун Т.Є., н.с. Цицирук В.С.
Після обговорення УХВАЛИЛИ РІШЕННЯ: розроблені наукові повідомлення про нововведення в системі охорони здоров’я мають значне наукове та практичне значення. Враховуючи надзвичайну актуальність розробки наукові повідомлення схвалено одноголосно і рекомендовано до друку.
Низько вклоняємося, висловлюємо глибоку шану і подяку захисникам України, які захищають всіх нас даючи можливість працювати на благо України!
Слава Україні! Героям слава!