20-21 грудня 2023  року відбулось чергове засідання Вченої ради ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України»

Через велику кількість питань для розгляду засідання проводилось протягом двох днів.

Проводила засідання голова вченої ради Установи, член-кореспондента НАМН України, професор Надія Полька.

Згідно порядку денного 20 грудня були розглянуті питання та заслухані доповіді:

– директора Інституту, Голови Вченої ради член-кореспондента НАМНУ, д-ра мед.н. Польки Н.С. про  структуру та штатний розклад установи на 2024 рік.  В обговоренні взяли участь д-р мед.н., проф. Ігор Черниченко, д-р мед.н. Станкевич В.В., д-р мед.н.  Бабій В.Ф., д-р мед.н., проф. Прокопов В.О., д-р біол. н., проф. Антомонов М.Ю. Після обговорення члени Вченої ради одноголосно ухвалили рішення прийняти структуру та штатний розклад установи на 2024 рік.

–  керівників та/або  відповідальних виконавців  НДР, що закінчилися в 2023 році:

1. Оцінка впливу на здоров’я населення забруднення атмосферного повітря, пов’язаного зі змінами клімату (лабораторія якості повітря; відділ супроводу державних програм та міжнародних зв’язків) Турос О.І., д-р мед.н., проф.

2. Регламентування шкідливої дії та умов поводження з промисловими відходами на підставі допустимого ризику для здоров’я населення відповідно до вимог Євросоюзу (лабораторія гігієни ґрунту та відходів) Станкевич В.В. д-р мед.н.

3. Наукове обґрунтування заходів з охорони здоров’я населення від несприятливої дії електромагнітного випромінювання та акустичного забруднення, що створюються в процесі експлуатації радіотелевізійних центрів України (лабораторія фізичних факторів довкілля) Думанський Ю.Д. д-р мед.н.

4. Наукове обґрунтування пріоритетних напрямків профілактики вродженої патології у новонароджених (Лабораторія генетичної епідеміології) Омельченко Е.М.

5. Гігієнічне обґрунтування безпечного використання засобів навчання, передбачених реформою освіти «Нова українська школа» (лабораторія безпеки життєдіяльності дитячого населення;  науково-координаційний відділ) Платонова А.Г. д-р мед.н.

В обговоренні взяли участь чл.-кор. НАМНУ, д-р мед н. Полька Н.С., д-р мед.н., проф. Черниченко І.О., д-р мед.н., проф. Турос О.І., д-р мед.н. Станкевич В.В., д-р мед.н.  Бабій В.Ф., д-р мед.н., проф. Прокопов В.О., д-р біол. н., проф. Антомонов М.Ю., д-р мед.н. Гозак С.В. Після обговорення члени Вченої ради одноголосно ухвалили рішення прийняти та затвердити  звіти НДР, що закінчилися у 2023 році, з урахуванням зауважень, що виникли під час доповідей і остаточному розгляді матеріалів звітів і рецензій на них. Рецензії на звіти, в яких відзначалося, що це рецензія на третій рік роботи (а не на остаточний звіт), переробити і пере підписати перед поданням у НОО.

Також на засіданні були розглянуті та затверджені нормативно-методичних документів, які розроблені науковцями Інституту

1. Методичні рекомендації «Порядок проведення моніторингу радону в Україні та нотифікації про радіаційні ризики»

Упорядники: лабораторія радіаційного захисту ДУ “ІГЗ НАМНУ”

2. Методичні рекомендації «Пріоритетні напрями первинної профілактики вродженої патології, спонтанних викиднів та безпліддя»

Упорядники: чл.-кор. НАМН України Полька Н.С., д.мед.н., проф. Медведовська Н.В.,к.мед.н. Омельченко Е.М. д.мед.н., проф. Гуліч М.П., к.мед.н. Полька О.О.. д.б.н. Карамзіна Л.А.. к.б.н. Педан Л.Р.

3. Методичні рекомендації «Оцінка забруднення атмосферного повітря РМ10, РМ2.5 та озоном в умовах змін клімату» 

Упорядники: співробітники лабораторії якості повітря ДУ «ІГЗ НАМНУ»; відділ супроводу державних програм та міжнародних зв’язків ДУ «ІГЗ НАМНУ»

4. Методичні рекомендації «Визначення рівнів електромагнітного та акустичного забруднення, меж санітарно-захисної зони і зони обмеження забудови в місцях розміщення засобів телебачення і чм–радіомовлення»

Упорядники: чл.-кор. НАМН України Полька Н.С., співробітники лабораторії гігієни фізичних факторів довкілля  ДУ «ІГЗ НАМНУ»

5. Методичні вказівки «Про управління відходами гірничо-видобувної промисловості та енергетики»

Упорядники: співробітники лабораторії гігієни ґрунту та відходів ДУ «ІГЗ НАМНУ»; Скрипник А.П., аспірант Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління, директор ТОВ «Науково-виробниче підприємство «ЕКОЗАХИСТ», екологічний аудитор

6. Санітарний регламент до електроних та друкованих засобів навчального призначення

Упорядники – науковці лабораторії  безпеки життєдіяльності дитячого населення ДУ«ІГЗ НАМНУ».

7. Наукове повідомлення  про нововведення в системі охорони здоров’я «Обґрунтування необхідних відстаней, з умов впливу шуму, від точкових джерел (на прикладі охолоджувального обладнання Київської телевежі)» 

Упорядники – науковці лабораторії фізичних факторів довкілля ДУ«ІГЗ НАМНУ».

8. Наукове повідомлення  про нововведення в системі охорони здоров’я «Вплив спадковості та родинної агрегації на індекс маси тіла та рухову активність українських підлітків»

Упорядники – співробітники ДУ«ІГЗ НАМНУ»: к.мед.н. Омельченко Е.М.,к.мед.н. Єлізарова О.Т., чл.-кор. НАМНУ Полька Н.С., к.мед.н. Полька О.О., д.мед.н. Гозак С.В.

       Члени Вченої ради одноголосно ухвалили рішення рекомендувати до подальшого розгляду та затвердження згідно з чинним законодавством підготовлені співробітниками Інституту методичні документи за умови урахування зауважень до деяких документів при їх остаточному оформленні.

– кандидата медичних наук, доцента кафедри медицини катастроф та військової медицини Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова Чорну Валентину Володимирівну, яка я коротко представила самостійно виконану нею дисертаційну роботу на тему «Гігієнічне оцінювання закладів охорони здоров‘я для надання психологічної і психіатричної допомоги населенню в довоєнний період та в умовах воєнного стану» на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.01 «гігієна та професійна патологія». В обговоренні взяли участь: чл.-кор. НАМНУ, д-р мед н. Полька Н.С., д-р мед.н., проф. Черниченко І.О., д-р мед.н., проф. Махнюк В.В., д-р мед.н. Станкевич В.В., д-р мед.н.  Бабій В.Ф., д-р мед.н. Гозак С.В.,д-р мед.н., проф. Скалецький  Ю.М., д-р мед.н., проф. Прокопов В.О., д-р біол. н., проф. Антомонов М.Ю. 

Після обговорення члени Вченої ради одноголосно прийняли рішення:

1. Затвердити тему дисертаційної роботи Чорної Валентини Володимирівни на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.01 «гігієна та професійна патологія» – «Гігієнічне оцінювання закладів охорони здоров‘я для надання психологічної і психіатричної допомоги населенню в довоєнний період та в умовах воєнного стану». 

2. Провести попередню експертизу дисертаційної роботи Чорної Валентини Володимирівни «Гігієнічне оцінювання закладів охорони здоров‘я для надання психологічної і психіатричної допомоги населенню в довоєнний період та в умовах воєнного стану» на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.01 «гігієна та професійна патологія»  у структурному підрозділі інституту –лабораторії гігієни планування та забудови населених місць із залученням фахівців установи з напряму, з якого підготовлено дисертацію.

Згідно порядку денного 21 грудня були розглянуті питання та заслухані доповіді:

–  керівників та/або  відповідальних виконавців  НДР, що закінчилися в 2023 році:

1. Розроблення системи гігієнічних нормативів канцерогенонебезпечних чинників атмосферного повітря та повітря робочої зони на основі прийнятного ризику та гармонізація їх до вимог ЄС (лабораторія гігієни канцерогенних факторів та наноматеріалів) Черниченко І.О., д-р мед.н., проф.

2. Дослідження особливостей забруднення довкілля тритієм та радіовуглецем у районі розміщення АЕС та оцінка доз опромінення населення (лабораторія радіаційного моніторингу; лабораторія безпекових стратегій в охороні здоров’я) Бузинний М.Г.,д.біол.н.

3. Наукове обґрунтування критеріїв комплексної оцінки  здоров’яформуючої поведінки молоді як інструментарію профілактики неінфекційних захворювань(лабораторія епідеміологічних досліджень і медичної інформатики;науково-координаційний відділ;відділ аспірантури та стажування) Антомонов М.Ю., д.біол.н..проф 

4. Наукове обґрунтування удосконалення організації харчування дітей в Новій українській школі (лабораторія профілактики аліментарно-залежних захворювань) Петренко О.Д. к. мед.н..

5.  Розробка науково-обґрунтованих підходів та рекомендацій щодо  підтримки та покращення психоемоційного і фізичного стану військовослужбовців і цивільного населення в умовах воєнного стану та на етапі післявоєнного відновлення країни шляхом збагачення організму необхідними нутрієнтами (лабораторія контролю якості продукції. лабораторія безпеки хімічних матеріалів) Останіна Н.В., к.е.н.

В обговоренні взяли участь чл.-кор. НАМНУ, д-р мед н. Полька Н.С., д-р мед.н., проф. Черниченко І.О., д-р мед.н., проф. Турос О.І., д-р мед.н. Станкевич В.В., д-р мед.н.  Бабій В.Ф., д-р мед.н., проф. Прокопов В.О., д-р біол. н., проф. Антомонов М.Ю., д-р мед.н. Гозак С.В.

Після обговорення члени Вченої ради одноголосно ухвалили рішення прийняти та затвердити  звіти НДР, що закінчилися у 2023 році, з урахуванням зауважень, що виникли під час доповідей і остаточному розгляді матеріалів звітів і рецензій на них. Рецензії на звіти, в яких відзначалося, що це рецензія на третій рік роботи (а не на остаточний звіт), переробити і перепідписати перед поданням у НОО.

– доповіді співголів Профільних секцій Вченої ради Інституту про результати проведення засідань щодо розгляду перехідних звітів та технічних завдань та календарних планів НДР на 2024 рік

 Турос О.І. – голова секції «Еколого-гігієнічної безпеки»

 Гозак С.В. – голова секції «Гігієнічні аспекти громадського здоров’я»

Останіна Н.В. – голова секції «Медико-біологічні проблеми»

Після обговорення члени Вченої ради одноголосно ухвалили рішення прийняти та затвердити  прийняти доповіді співголів Профільних секцій Вченої ради Інституту про результати проведення засідань щодо розгляду перехідних звітів та приймання технічних завдань та календарних планів НДР на 2024 рік

– завідувачки науково-координаційним відділом О.Рудницької щодо зведеного плану виконання НДР Інституту на 2024 рік.  В Інституті на 2024 рік подано 8 запитів на фінансування НДР з терміном виконання 2024-2026 рр., які були подані на конкурс проектів науково-дослідних робіт Президії Національної академії медичних наук України, пройшли цей конкурс і будуть виконуватися, починаючи з 2024 року. Усі роботи прикладні.

Члени Вченої ради одноголосно ухвалили рішення Затвердити зведений план виконання НДР Інституту на 2024 рік.

Низько вклоняємося, висловлюємо глибоку шану і подяку захисникам України, які захищають всіх нас даючи можливість працювати на благо України!

Слава Україні!  Героям слава!