25 вересня 2020 р. Пест контроль – складова біобезпеки в умовах пандемії
25 вересня 2020 року в Жовтневому палаці м. Києва пройшла Конференція-виставка “Пест контроль – складова біобезпеки в умовах пандемії”, де вирішувалися актуальні питання щодо профілактики Соvid-19 та представлене сучасне обладнання.
В заході прийняли активну участь науковці ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМНУ», з доповіддю «ВИКОРИСТАННЯ ДЕЗІНФІКУЮЧИХ ЗАСОБІВ ПРИ Сovid-19» виступила В.В. Таран – к.мед.н., провідний науковий співробітник лабораторії санітарної мікробіології та дезінфектології.
У доповіді наведено дані щодо біологічних властивостей вірусу Covid-19 , відмінностей його від вже відомих представників сімейства Coronaviridae.
Зазначено, що вірус Covid-19 у порівнянні з іншими респіраторними вірусами є більш стійким у навколишньому середовищі, має різні механізми передання: повітряно-крапельний, контактний, інколи аліментарний, — і має досить тривалий інкубаційний період. Відмінною рисою коронавірусу Covid-19 є те, що він може передаватися від людини до людини уже в інкубаційному періоді до переходу захворювання в активну фазу, є також і здорові носії вірусу Covid-19 . У зв’язку з цим люди, які переносять легкі та стерті форми захворювання, можуть представляти епідемічну небезпеку, оскільки хвороба протікає непомітно. і заражена людина може продовжувати відвідувати громадські місця і заражати інших.
У доповіді наведено також дані щодо термінів виживання Covid-19 у навколишньому середовищі, які в середньому складають 2-3 доби. Цей вірус є також більш стійким до перепадів температури, ніж інші збудники ГРВІ, він може довго залишатись на дверних ручках, пластикових або ламінованих поверхнях та інших твердих предметах. Здатність Covid-19 виживати протягом деякого часу на інфікованих поверхнях вимагає проведення профілактичних заходів із застосуванням дезінфікуючих засобів з метою запобігання поширенню інфекції.
Для проведення дезінфекційних заходів необхідно використовувати засоби, протестовані щодо вакцинного штаму поліовірусу, які мають розроблені ефективні режими знезараження об’єктів за контамінації їх ентеровірусом. Зокрема, для дезінфекції при Covid-19 можуть бути використані засоби, що за діючою речовиною належать до наступних груп хімічних сполук:
- хлорактивні засоби (солі дихлорізоціанурової кислоти, похідні дихлордиметилгідантоїну, гіпохлорити, хлорамін Б);
- засоби на основі пероксикислот;
- композиційні засоби на основі катіонних поверхнево-активних сполук (КПАС), зокрема четвертинних амонієвих сполук та третинних амінів;
- композиції на основі катіонних поверхнево-активних сполук та полімерних похідних гуанідину;
- спиртовмісні засоби на основі етилового та ізопропілового спиртів можуть використовуватись в якості шкірних антисептиків та дезінфікуючих засобів для обробки невеликих за розмірами поверхонь та об’єктів.
При проведенні заходів з профілактичної дезінфекції застосовують найменш токсичні засоби, які належать до 4 класу мало небезпечних речовин. Для поточної дезінфекції також слід застосовувати мало токсичні дезінфікуючі засоби, дозволені до використання у присутності людей (на основі КПАС). Для заключної дезінфекції використовують найбільш надійні дезінфікуючі засоби на основі хлорактивних і кисеньактивних сполук, які застосовують за режимами, рекомендованими для ентеровірусних інфекцій.