19 жовтня 2023 р. Звіт про роботу науково-практичної конференції з міжнародною участю «Актуальні питання громадського здоров’я та екологічної безпеки України» (дев’ятнадцяті Марзєєвські читання)
19 жовтня 2023 р. в ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМНУ» було проведено науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Актуальні питання громадського здоров’я та екологічної безпеки України» (дев’ятнадцяті Марзєєвські читання).
Цьогоріч конференцію присвячено 140-річчю з дня народження О.М. Марзєєва – видатного вченого, засновника санітарно-епідеологічної служби України, фундатора першого в Україні науково-дослідного інституту комунальної гігієни, чиє ім’я з гордістю і честю несе ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМНУ», продовжуючи розвивати його ідеї у розвитку громадського здоров’я.
Марзєєвські читання проводяться на базі Інституту вже майже 20 років і стали традиційними для науковців та практичних фахівців, які цікавляться міжнародними процесами у галузі профілактичної медицини і опікуються зміцненням системи громадського здоров’я в Україні.
Конференція проходила в онлайн-режимі на платформі Zoom Meting, де прийняти участь фахівці з усієї України, а також іноземні партнери та науковці.
Конференція розпочалася з привітання віцепрезидента НАМН України Луріна Ігоря Анатолійовича, керівника офісу ВООЗ Європейського регіонального бюро ВООЗ, Центру з довкілля та здоров’я Франчески Рациоппі. Керівника офісу ВООЗ в Україні Ярно Хабіхта.
Франчески Рациоппі, керівник офісу ВООЗ Європейського регіонального бюро ВООЗ, Центр з довкілля та здоров’я
Ярно Хабіхта, керівник офісу ВООЗ в Україні
У роботі конференції взяли участь близько 460 учасників – провідні науковці країни, викладачі ВНЗ, лікарі, хіміки, біологи, екологи, фізики, фармакологи та фахівці інших професій майже з усіх регіонів України. Серед учасників конференції були представники Національної академії медичних наук України, Міністерства охорони здоров’я України, наукових та практичних закладів охорони здоров’я України та міністерства освіти України, Держпродспоживслужби України.
Робота конференції розпочалась з пленарного засідання, де взяли участь всі учасники конференції.
Модератори конференції:
Полька Н.С. – директор інституту, член-кореспондент НАМНУ, д.мед.н., професорка
Турос О.І. – заступниця директора з наукової роботи, д.мед.н., професорка
Росада М.О. – заступник директора з науково-практичної роботи, д.мед.н.
Було заслухано 9 доповідей, в тому числі учасників з міжнародних організацій:
- Франческа Рациоппі – Керівник офісу Європейського, регіонального бюро ВООЗ, Європейський центр довкілля та здоров’я, Бонн, Німеччина;
- доктор Елізабет Паунович член міжнародної асоціації партнерств з охорони здоров’я, Белград, Сербія;
- професор Інга Прокопенко співдиректор Інституту штучного інтелекту, завідуюча секцією статистичної мультиоміки департаменту клінічної і експериментальної медицини Університет Суррея, Великобританія;
- доктор Шинзо Кімура доцент кафедри радіаційної гігієни та міжнародної епідеміології Медичний університет Доккіо, Японія.
Директор Інституту Полька Надія Степанівна виступила з доповіддю, яка була присвячена до 140-річчя з дня народження О.М. Марзєєва: Ідеї О.М. Марзєєва – фундатора санітарної справи в науковій діяльності ДУ «Інститут громадського здоров’я О.М. Марзєєва Національної академії медичних наук України».
З доповіддю «Стратегічні напрямки роботи ДУ «ІГЗ НАМНУ» при відновленні України» виступила заступник директора з наукової роботи ДУ «ІГЗ НАМНУ», д.мед.н., професор Турос О.І.
З доповіддю «Біологічна безпека дослідницьких лабораторій при роботі з мікроорганізмами» виступив заступник директора з науково-практичної роботи ДУ «ІГЗ НАМНУ» д.мед.н., Росада М.О.
З доповіддю «Яке майбутнє у вітчизняної системи охорони громадського здоров`я?» виступив завідувач кафедри громадського здоров’я та фізичного виховання, керівник НДЦ «Екології людини та охорони громадського здоров’я» Національний університет «Острозька Академія», д.мед.н., професор Гущук І.В.
З доповіддю «Особливості харчових розладів у дітей в Україні під час війни» професор Гуліч Марія Павлівна завідувачка лабораторії профілактики аліментарно-залежних захворювань ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України» у співавторстві з фахівцями University of Helsinki, Helsinki, Фінляндія.
Після чого конференція продовжила роботу у двох секціях: «Міжсекторальна та міждисциплінарна співпраця у сфері громадського здоров’я, охорони довкілля та змін клімату» (заслухано 16 доповідей) та «Сучасні виклики в системі громадського здоров’я» (заслухано 14 доповідей).
Основні доповіді були присвячені пріоритетним напрямкам сучасної профілактичної медицини, питанням, щодо вирішення проблем навколишнього середовища та впливу його на здоров’я населення в сучасних умовах і особливо акцентовано питання впливу наслідків війни на екологію та окреслення напрямів наукової діяльності для відновлення України, а саме:
- про розвиток вітчизняної системи охорони здоров’я в цілому та подальшу розбудову системи громадського здоров’я;
- питання навколишнього середовища та здоров’я, реагування на проблеми зміни клімату; оцінки збитків здоров’ю населення від впливу екологічних факторів в умовах військових дій;
- оцінки ядерних і радіаційних загроз у період воєнного часу, питання радонової безпеки в укриттях;
- питанням створення безпечного середовища для населення житлової та громадської забудови в умовах воєнного стану;
- питання військової гігієни;
- еколого-гігієнічні аспекти управління відходами;
- аналіз проблем здоров’я в тому числі психологічного здоров’я під час війни, психогігієна;
- актуальності перегляду гігієнічних нормативів канцерогенних речовин;
- проблеми екологічної ситуації на промислових обєктах;
- питанням відновлення України;
- сучасні підходи стандартизації дієтичних добавок;
- особливості харчових розладів у дітей під час війни;
- проблем генетичних захворювань;
- біологічній безпеці;
- оцінки захворюваності на рак;
- щодо проблем якості води та її очистки, знезараження в тому числі під час війни та надзвичайних умовах.
За результатами конференції підготовлено Збірка тез доповідей науково-практичної конференції «АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ ГРОМАДСЬКОГО ЗДОРОВ’Я ТА ЕКОЛОГІЧНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ»
Вибрані презентації конференції (ознайомитися)