Звіт про діяльність громадської організації «Українська Асоціація громадського здоров’я» за 2023 рік
З метою формування системи громадського здоров’я в Україні та відповідно до статутних завдань членамиГО «Українська Асоціація громадського здоров’я» упродовж 2023 року проведено наступну діяльність:
Підписано угоди про співробітництво:
- з Журналом «Health Economics and Management Review (HEM)» № 1 від 28.08.2023р.
- з Сумським державним університетом № 2 від 28.08. 2023р.
За ініціативою членів ГО УАГЗ підготовлено колективне звернення до Міністерства освіти і науки України з зауваженнями та пропозиціями до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти» від 07.09.2023р. № 2.
Членами ГО УАГЗ підготовлено звернення до Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури, ЮНЕСКО; Бюро координації на місцях Інститут статистики ЮНЕСКО (Канада); Міжнародного центра технічної та професійної освіти та підготовки ЮНЕСКО, UNEVOC (Німеччина); Міжнародного центра сприяння програмам ЮНЕСКО (Україна) з пропозиціею про перегляд Міжнародної стандартної класифікації освіти (МСКО) від 25.12.2023р. № 5.
Участь у розробці наступних документів:
- Державні санітарні норми і правила «Санітарно-протиепідемічні вимоги до новозбудованих, реставрованих і реконструйованих закладів охорони здоров‘я» ДСаНПіН 354-2023, Наказ МОЗ України від 21.02.2023 р. № 354.
- Санітарний регламент «Основні стандарти безпеки поводження з матеріалами, які вміщують радіонукліди природного походження», Наказ МОЗ України від 13.10.2023 р. №1786.
- Державні санітарні норми і правила «Санітарно-протиепідемічні вимоги до закладів охорони здоров’я, що надають стаціонарну медичну допомогу населенню», направлено до МОЗ України від 08.12.2023р. № 16/2781.
- Організаційно-методична база санітарно-епідеміологічної складової до нового типового спеціального виду містобудівної програми «Програма комплексного відновлення населеного пункту (території)» з урахуванням умов воєнного стану в Україні.
- «Санітарний регламент до електронних та друкованих засобів навчального призначення», проєкт поданий на затвердження до МОЗ України», лист № 16/2883 від 27.12.2023р.
- «Технологічні карти для страв, призначених для організації шкільного харчування», Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 20.09.2021р. №169/8.
- «Примірне чотиритижневе сезонне меню рекомендованого для організації триразового харчування дітей віком від 1 до 6(7) років в закладах освіти та інших організованих дитячих колективах (на осінній період)», Наказ МОЗ України від 05.11.2021р. № 2441.
- «Примірне чотиритижневе сезонне меню рекомендованого для організації триразового харчування дітей віком від 1 до 6(7) років в закладах освіти та інших організованих дитячих колективах (на зимовий період)», Наказ МОЗ України від 03.02.2022р. № 215.
- Надано рекомендації, які враховані в Змінах до Закону України «Про лікарські засоби» від 23 серпня 2023р №3345-IX, що дозволять зменшити фальсифікацію дієтичних добавок для населення України.
Розроблені методичні рекомендації:
- «Оцінка канцерогенного та неканцерогенного ризику для здоров’я населення від хімічного забруднення атмосферного повітря», Наказ МОЗ України від 18.10.2023р. №1811.
- Методичні вказівки «Про управління відходами гірничо-видобувної промисловості та енергетики», проєкт направлено до МОЗ України, від 27.12.2023р. № 16/2885 .
- «Оцінка забруднення атмосферного повітря РМ10, РМ2.5 та озоном в умовах змін клімату», проєкт направлено до МОЗ України, від 28.12.2023р. №16/2893.
- «Визначення питомої активності тритію в пробах води», направлено до МОЗ України, лист від 01.12.2023р. № 325.
- «Визначення рівнів електромагнітного та акустичного забруднення, меж санітарно–захисної зони і зони обмеження забудови в місцях розміщення засобів телебачення і ЧМ – радіомовлення», направлено до МОЗ України, від 28.12.2023р. № 16/2894 .
- «Пріоритетні напрями первинної профілактики вродженої патології, спонтанних викиднів та безпліддя», направлено до МОЗ України, від 28.12.2023р. № 16/2897.
- «Методичні рекомендації щодо організації та принципів складання меню для харчування дітей з непереносимістю глютену в умовах закладу загальної середньої освіти», направлено до МОЗ України, від 19.09.2023р. №235.
- «Порядок проведення моніторингу радону в Україні та нотифікації про радіаційні ризики», Наказ МОЗ України від 13.10.23 № 1786.
- «Визначення та оцінки концентрацій активності радону на робочих місцях», направлено до МОЗ України, від 27.12.2023р. № 16/2884.
- «Рекомендації щодо оздоровчої рухової активності дітей шкільного віку», направлено до МОЗ України від 19.12.2023р . № 357.
Підготовлені наукові повідомлення:
- «Побічні продукти діоксиду хлору – хлорити та хлорати в питній воді, їх небезпека та профілактичні заходи».
- «Хлорати в питній воді та їх вплив на систему крові».
- «Санітарно-гігієнічні вимоги до розміщення модульних житлових містечок для тимчасового проживання населення в умовах надзвичайного та особливого періоду».
- «Санітарно-гігієнічні вимоги до місць розміщення пунктів евакуації (наметових містечок) населення в містобудівній геокадастровій документації».
- «Санітарно-гігієнічні вимоги до захисних споруд цивільного захисту в закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану».
- «Доцільність застосування антисептичних засобів, що містять пробіотики при лікуванні ран та опіків».
- «Рекомендації щодо знезараження води в надзвичайних умовах».
- «Зміни клімату: концентрації озону в приземному шарі атмосферного повітря сельбищних територій».
- «Результати оцінки забруднення приземного шару атмосферного повітря твердими частками пилу РМ10 та РМ2,5».
- «Канцерогенні речовини: класифікація небезпеки, шляхи впливу, джерело інформації».
- «Методика проведення акустичних вимірів та розрахунків очікуваних рівнів звуку і звукових тисків на прилеглій території».
- «Визначення рівня екологічної свідомості молоді за результатами анкетного опитування».
- «Оцінка співвідношення різних форм порушень здоров’я у дорослого населення».
- «Визначення спадковості та родинної агрегації у індексі маси тіла та руховій активності українських підлітків».
- «Розлади харчової поведінки у дітей шкільного віку внаслідок стресу обумовленого війною».
- «Оцінка безпеки навчальних видань для професійної освіти, в тому числі воєнного профілю».
- «Гігієнічна оцінка розуміння та зручності читання текстів підручників для 1-4 класів».
- «Незадекларовані компоненти в дієтичних добавках – їх небезпека та шляхи вирішення даної проблеми».
- «Гігієнічні рекомендації щодо оптимального рівня оздоровчої рухової активності дітей молодшого шкільного віку» (Реєстр.№ 45/9/23);
- «Гігієнічні вимоги та планувальні рішення щодо наповнюваності класів в існуючих закладах загальної середньої освіти України в умовах сучасної «Нової української школи»;
- «Оцінка індивідуального ризику формування ментальних порушень у дітей 7-17 років під час впровадження карантинних заходів» (Реєстр.№44/9/23);
- «Доцільність застосування антисептичних засобів, що містять пробіотики при лікуванні ран та опіків»;
- «Рекомендації щодо знезараження води в надзвичайних умовах» (Реєстр.№9/9/23);
- «До проблеми гармонізації нормативної бази хімічних канцерогенів атмосферного повітря» (Реєстр. № 39/8/22);
- «Зміни клімату: концентрації озону в приземному шарі атмосферного повітря сельбищних територій» (Реєстр.№47/9/23);
- «Організація харчування дітей з особливими дієтичними потребами в середніх загальноосвітніх закладах» (Реєстр.№46/9/23).
Спільно з ДУ «Національний науковий центр радіаційної медицини» НАМН України та Українською військово-медичною академією Міністерства оборони України розроблено:
- «Аналітична записка щодо обґрунтування та ранжування можливих сценаріїв реалізації ядерних і радіаційних загроз національній безпеці (населенню) в період воєнного стану», розроблено для РНБО.
- «Аналітична записка щодо зарубіжного і вітчизняного досвіду мінімізації ризиків небезпек використання ядерних та радіаційних технологій у мирних і воєнних цілях», розроблено для РНБО.
- Аналітична довідка щодо системи забезпечення радіаційної безпеки та дозові критерії протирадіаційного захисту в період воєнного стану, для органів державного управління України загальної компетенції .
- Інформаційна довідка «Медична тактика та допомога при ядерних та радіологічних інцидентах в умовах бойових дій», для МОЗ України, медичних сил МО України
Члени ГО УАГЗ прийняли активну участь у КОНФЕРЕНЦІЯХ:
1. Науково-практична конференція з міжнародною участю до 140-річчя з дня народження О.М. Марзєєва «Актуальні питання громадського здоров’я та екологічної безпеки України», 19.10.2023р.
Прийнято Резолюцію конференції з пропозиціями до МОЗ України, Кабінету Міністрів України, щодо актуальних питань громадського здоров’я та екологічної безпеки в Україні.
2. Міжнародна науково-практична конференція «Громадське здоров’я: проблеми та перспективи розвитку», спільно з Національним університетом «Острозька академія», 29 березня 2023 р.
3. Науково-практична конференція з міжнародною участю до Всесвітнього дня здоров’я 2023 р. та 75-річчя ВООЗ «Здоров’я для всіх», спільно з Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця 6 квітня 2023 р.
4. ХІІІ міжнародна науково-практична конференція «Освіта і здоров’я» спільно з Сумським державним педагогічним університетом імені А. С. Макаренка, Міністерство освіти і науки України; Центр професійного розвитку педагогічних працівників; Академія імені Яна Длугоша в Ченстохові (Польща), Великотирнівський університет імені Св. Кирила та Св. Мефодія (Болгарія) Батумський державний університет імені Шота Руставелі (Грузія), Стамбульский університет Йені Юз Йил (Туреччина) Університет Малтепе (Туреччина) 16-17 травня 2023 р.
5. Науково-практична конференція з міжнародною участю до 100-річчя кафедри гігієни та екології №2 НМУ імені О.О. Богомольця та Всесвітнього дня безпеки пацієнтів 2023 року «Актуальні проблеми безпеки і гігієни лікарень, персоналу і пацієнтів», спільно з Національним медичним університетом ім. О.О. Богомольця, 15 вересня 2023 р.
6. ХІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Безпека життєдіяльності, екологія і охорона здоров’я дітей і молоді ХХІ сторіччя: сучасний стан, проблеми та перспективи» спільно з Міністерство освіти і науки України, Національна Академія педагогічних наук України, Університет Григорія Сковороди в Переяславі, Czech University of life sciences Prague (CZU, Czech Republic), Європейська Асоціація наук з безпеки (Польща), Міжнародна Академія безпеки життєдіяльності (Україна), Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Київської області 28-29 вересня 2023 р.
7. III Міжнародна міжгалузева науково-практична конференція «Здорове харчування від дитинства до довголіття: стан та перспективи» спільно з Міністерство освіти і науки України; ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти»; Науково-технічне товариство харчової промисловості України, 27 жовтня 2023 р.
8. ІІІ Всеукраїнський круглий стіл: «Екологічні виклики та загрози в період російсько-української війни (до 37-річчя аварії на Чорнобильській АЕС)», спільно зУніверситетом Григорія Сковороди в Переяславі, Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав», ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України», 26 квітня 2023 р.
9. Міжнародна науково-практична конференції «Громадське здоров’я: проблеми та перспективи розвитку». м. Ужгород, 5 – 6 жовтня 2023 р.
10. 4 листопада 2023 року в рамках запланованих зустрічей з провідними фахівцями медичної науки Міністр охорони здоров‘я України Віктор Ляшко провів робочу нараду із заступником директора ДУ «ІГЗ НАМНУ», д-ром мед.наук, членом ГО УАГЗ, Михайлом Росадою, на якій було обговорено задачі та перспективи вирішення питань громадського здоров’я, біобезпеки, інфекційного контролю в умовах воєнного та повоєнного часу, а також створення передумов досягнення відповідності вимогам ЄС в даному напрямку.
11. Науково-практична конференція (з міжнародною участю) «Актуальні питання громадського здоров’я». Питання розбудови системи охорони громадського здоров’я України». (м.Острог), 29.03.23р. https://www.oa.edu.ua/ua/info/news/2023/29-03-03 https://www.oa.edu.ua/#yt-1
12. Міжнародна науково-практична конференція «Медичне право України: сучасні досягнення та перспективи розвитку», присвяченої 10-річчю з дня створення першої в Україні кафедри медичного права. (м.Львів), 24.04. 2023 р.
13. 61 – й з’їзд Національний форум директорів з очищення міст (Польща). До участі в даному заході був запрошений завідувач кафедри громадського здоровя та фізичного виховання НаУОА д.м.н., професор Ігор Гущук, який виступив з доповіддю “UKRAINA – GOSPODARKA KOMUNALNA W WARUNKACH WOJNY”. м. Колобжег, 24-26.05. 2023 р.
14. Науково-практична конференція з міжнародною участю, до 160-річчя від дня народження академіка в. І. Вернадського. (м. Київ), 30.05. 2023 р.
15. Міжнародний семінарі «Академічна співпраця з Україною, незважаючи на війну». Захід проходив на базі Інституту громадського здоровʼя Ягеллонського університету (Краків, Польща). Ігор Гущук й Едуард Балашов презентували доповідь на тему «Challenges for the Ukrainian national system of public health protection caused by the Russian military aggression / Виклики для української національної системи охорони здоров’я, спричинені російською військовою агресією». Спікери з акцентували увагу на проблемних питаннях, пов’язаних із російською військовою агресією, які сьогодні потребують якнайшвидшого вирішення. Захід відбувався у змішаному форматі: онлайн і офлайн. Участь у ньому взяли представники з різних країн (Польща, Україна, Молдова, Франція, США). (м.Краків, Польща) 12-16.06 2023р.
Державні нагороди, що отримані членами ГО УАГЗ (співробітниками ДУ ІГЗ НАМНУ) у 2023 році :
- Почесними грамотами президії НАМНУ нагороджено 10 співробітників,
- Відомча відзнака НАМНУ «Орден Преподобного Агапіта Печерського» – 1 співробітник;
- Відомча нагорода НАМНУ «Знак пошани» – 1 співробітник;
- Почесна грамота Департаменту охорони здоров’я – 4 співробітники;
- Подяка Департаменту охорони здоров’я – 3 співробітники.
- Отримано відзнаку видавничою компанією Elsevier авторів від ДУ «Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва НАМН України» (члени ГО УАГЗ) за вагомий внесок у відкриту науку та ту роль, яку їх дослідження відіграють у вирішенні найбільших проблем світу, за що автори й отримали сертифікати. В статтю увійшли узагальнені дані власних досліджень щодо оптимальних обсягів рухової активності дітей молодшого шкільного віку в умовах карантину та дистанційного навчання.