Звернення учасників Науково-практичної конференції з міжнародною участю «Громадське здоров’я: проблеми та перспективи розвитку» до Президента України, депутатів Верховної Ради України, Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини, Міністерства охорони здоров’я України, Громадської ради Міністерства охорони здоров’я України

Ми, учасники Науково-практичної конференції (з міжнародною участю) «Громадське здоров’я: проблеми та перспективи розвитку» як ніяка інша медична спільнота розуміючи актуальність проблеми безпеки пацієнтів зі всією відповідальністю заявляємо, що помилки медичного персоналу інші інциденти у медичній практиці поруч із серцево-судинними і злоякісними захворюваннями є однією з основних причин погіршення здоров’я і смертності громадян України.

Не зважаючи на заяви, розмови і заходи щодо підвищення якості надання медичної допомоги у вітчизняних лікарнях в 2013 році померло на 25 тис пацієнтів більше хворих ніж у 2003 році. І це при тому, що в країні до 2013 року зростав валовий внутрішній продукт на душу населення і фінансування охорони здоров’я.

Тому не можна не погодитися з позицією ВООЗ, яка заключається в тому, що безпека – це не тільки питання грошей, і це не тільки питання технології, ні гроші, ні технологія не вирішать наших проблем. На переконання ВООЗ центральне значення у мінімізації шкоди пацієнтам має політична воля.

Саме через відсутність такої волі в української влади негативна тенденція зі стаціонарною летальністю продовжує наростати посилюючи і так безпрецедентну демографічну кризу в Україні.

Безпека пацієнтів у первинній ланці недостатньо вивчена але на думку міжнародної спільноти там ризики для пацієнтів ще вищі.

Важливою проблемою розбудови безпечного лікарняного середовища в Україні є репресивна неконструктивна культура реагування на помилки фахівців, котра проявляється у пошуку винних, крайніх, стрілочників, цапів відбувайлів і притягненням їх до суворої відповідальності, замість пошуку системних причин і їх усунення. Такий стан справ спонукає медичний персонал скривати свої помилки.

Проблема безпеки пацієнтів є абсолютною і властива всім системам охорони здоров’я не задежно від організаційних засад функціонування і джерел їх фінансування, але особливо вона актуальна для країн, що розвиваються і для країн з перехідною економікою. Тому глибоке реформування вітчизняної медицини не може бути приводом для відкладення на потім вирішення проблеми попередження негативних наслідків надання медичної допомоги.

Складається враження, що МОЗ не відомий кращий зарубіжний досвід розбудови безпечного лікарняного середовища і дивує завзятість, з котрою це відомство противиться конструктивним ініціативам наукового і експертного середовища і лікарської спільноти на цих теренах.

Прогресуюче, майже утричі, зниження (у порівнянні з 2007 роком) смертності від дорожно-транспортних пригод через широкий розголос проблеми, удосконалення законодавства і підзаконних актів, реформування інституцій, відповідальних за питання безпеки учасників дорожного руху тощо надає нам оптимізму щодо можливості пом’якшення ситуації з безпекою пацієнтів.

Ми звертаємося до Вас, шановний пане Президенте України, з проханням приділити найсерйознішу увагу проблемі безпеки пацієнтів і дати відповідні вказівки органам виконавчої влади. Ми закликаємо Вас захистити наших співгромадян від надмірних ризиків в охороні здоров’я.

Ми звертаємося до вас, українські політичні діячі актуалізувати проблему безпеки пацієнтів, повернутися до обговорення і прийняття законодавчого акта щодо захисту прав і безпеки пацієнтів.

Ми звертаємось до Вас Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини і звертаємо вашу увагу, що права громадян на якісну і безпечну допомогу є під загрозою і потребують вашої постійної уваги.

Ми звертаємось до Вас представників органів виконавчої влади і, перш за все до очільників і співробітників Міністерства охорони здоров’я України, всебічно оцінити демографічні, медико-соціальні, економічні та іміджеві наслідки проблеми безпеки пацієнтів, продемонструвати політичну волю і прихильність культурі безпеки та вжити невідкладних заходів з формування безпечного лікарняного середовища.

Ми звертаємось до Громадської ради при МОЗ України усвідомити свою відповідальність і роль у вирішенні проблеми безпеки пацієнтів віднісши її до актуалніших напрямів роботи Ради

Ми звертаємося до вас, наші соратники у справі, українські медичні працівники, із закликом усвідомити особисту відповідальність за стан безпеки пацієнтів і своєю прихильністю до культури безпеки та працею робити свій внесок у мінімізазацію ризиків пацієнтів.

Учасники Науково-практичної конференції (з міжнародною частю)
«Громадське здоров’я: проблеми та перспективи розвитку».
29 листопада 2018 р. м. Острог.